T H E O F F I C E S T Y L E

Hello everyone!

Being fashionable is even possible when you have a office job like me!

In this blog I wear my favorite high waisted pant with a knitwear. High waisted pants are definitely my favorites. Because you can wear everything above the pant. You can wear it casual with striped t-shirt and sneakers or with this knitwear and heeled sandals – you are ready to go to the office!

I think every women need a pair of this black open heeled shoes. It is timeless and you can wear it with dresses, jeans or classy pants.

I bought this high waisted pant from Mango. Please inform yourself about the materials. This pant is for example 100 % cotton. So you can wear it easy during the spring or summer.

Sometimes I prefer small bags like this one. It is also ramadan and I can not take some food. So this bag is easy and enough for all my stuff!  The bag is from Zara.
So, I hope you like this office style blogpost!

———-

En sevdiğim pantalonla bu sefer triko kazağı kombinledim. Bu pantolon yüksek bel ve bol kesimli. Dolayısıyla herşey ile kombinliyebiliyorsunuz. Yani üstüne basic tişört’le bile harika bir kombin oluyor.

Bu sene bu pantolon benim için vazgeçilmez bir parça diyebilirim. Ofise giderken ayrıca çok rahat. Kombini açık ayakkabılar ile tamamladım. Mutlaka her gardırop da bulunması lazım diye düşünüyorum. Çünkü bu ayakkabı zamansız ve herşey ile uyumlu!

Yüksek bel pantolonu Mango’dan almıştım. Alırken kumaşına dikkat edin. Ben aldığım kiyafetlerin hemen hemen herzaman hangi kumaşdan yapıldığını özen gösteririm. Bu pantolon yüzde yüz pamukdan yapılmış. Baharda ve yazın rahatla giyebileceksin!

Bazen de böyle küçük çanta tercih ederim. Bakmayın küçük gözüktüğüne aslında baya birşey alıyor çanta. Önemli görüşmelerim olduğu zaman muhakkak topuklu giymeyi tercih ederim. Lakin pantolonun altına bağıcıklı ayakkabılar da çok yakışıyor!

Umarım kombi beğenmişinizdir.

Sevgiler,
Esra Elif!

Pant // Mango
Knitwear // H&M
Bag // Zara
Shoes // H&M

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *