T H E P O L I T I C A L C A T W A L K

The Mercedes Benz Fashion Week – Political Catwalk

As the title already says; I visit the Political Catwalk show last sunday. The designers of the show have designed clothes for the politicians with some message.

In the Political Catwalk 2017 project, 20 young people will design fashion design for politicians. Based on their ideas about politics and democracy, the youngsters, under the guidance of designer, are making fashionable designs for politicians. The politicians are going to show the designs themselves during the fashion week.Every year I had the intentions to participate to the Mercedes Benz Fashion Week.
And this year it has finally been successful!

Personally, I found the design of the one who won it also the most beautiful between all other designs.This was the first time I had attended a show and next year I would like to attend more shows!Honestly, I found it difficult to choose an outfit. I think the trend is two garments with the same or just another print great! And just meeting this kind of event you can get a lot of inspiration!
So I chose a floral dress with the same top.

I’ve combined it with the Smateria Arial S bag. Ideal if you only want to bring your phone passes and makeup. The Smateria S bag is from the beautiful collection Net!
Especially during such events / festivals, you would like to take as little as possible. This bag is ideal and not too heavy. I found the bag details to match my outfit. You can buy the bag through No Waste Design. Check the link below!

Lots of love
XXX

Esra – Elif

——–

Geçen hafta pazar günü  Amsterdam Fashion Week – Political Catwalk katıldım. Uzun zamandır her sene niyetleniyordum ve bu sene denk geldi sonunda. Aslında bu show diğerlerinden daha özeldi. Yirmi genç tasarımcılar politikacılar için kiyatet tasarladı.

Ve politikacılar bu tasarımları taşıdılar. Ve arkadaşımla beğendimiz tasarımcı kazanmış oldu. Detay üzerine aynı detayı hep giymek istiyordum. Hatta 16’dı yaşındayken anneme bana uzun etek ve üzerine aynı kumaş’dan gömlek dik demiştim ve annem doğum günümde istediğimi dikmişti. Sana eskiye geri dönmüş gibi oldum diyebilirim.

No Waste Design’dan ve çok güzel bir kalitesi olan çanta ile kombinledim. Küçük çantalar böyle etkinlikte daha iyi oluyor ve farklı şekilde taşınabilir bir çanta.
Telefon, ruj ve banka kartı için yeterli.
Ayrıca böyle etkinliklerde bu tarz çantalar taşımak/kullanmak daha rahat oluyor. Misal omuzlarınıza fazla ağırlık olmuyor.
Önünüze doğru veya yan takabilirsiniz. Bu çantanın da çok güzel hikayesi var. Bir sonraki blogum’dada  Smateria çantanın hikayesini anlatacağım.

Sevgiler,

Esra – Elif

Skirt // Zara
Top // Zara
Shoes // Primark
Bag // Nowastedesign
https://www.nowastedesign.nl/smateria-tassen

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *