T H E K I M O N O

W h a t   i s   c  o o l   t o   w e a r?

Literally, a kimono jacket. It is a very  traditional Japanese style. The kimono trend is not only for the beach or swimming pool rather you can wear it now everyday with jeans/skirt/short or whatever you want.

Kimono cardigans are super popular the last two/three years , and they’re such a fun and unique piece, perfect for completing an everyday look. Jeans and white basic t-shirt are about as simple as it gets, and this easy outfit is a great way to get a feel for kimonos if you’re a little nervous about this trend.

Two years ago I was not amused about destroyed jeans. But the last year and this year I just love to wear destroyed jeans during the weekend. It gives a vert comfortable and casual look. I wear the kimono with a basic white t-shirt with destroyed jeans. And of course I completed with a pair of high heels. But it also wear this style with comfy shoes/sneakers I think!

———-

Son iki üç sezondur hayatımıza giren kimonolara bayılıyoruz. Her kıyafetin havasını bir anda değiştiren ve bizi tropik yaz havası veren bir adada gibi hissetiren kimonolardan bu yazda sizde bir kaç tane edinin. Kimono giymenin altın kuralı ise, diğer parçaları sade bırakmaktan geçiyor.

Bundan bir iki yıl önce yırtık kotlara çok karşıydım. Böyle kot mu olur insan buna paramı verir diyordum inanın şimdi çok hoşuma gidiyor. Haftasonu yırtık kot üstüne güzel bir gömlek veya rahat bir tişört ve rahat veya topuklu ayakkabı ile yırtık kotlarda vazgeçilmezlerden oldu.

Bende yırtık kotu kimono ile kombinledim. Kim demiş kimono sadece havuz veya plajda diye. Aslında gündelik giymek içinde çok güzel bir parça bence. Kimono’yu Bershka’dan aldım. İçine ise olmazsa olmaz beyaz tişört ile kombinledim ve yüksek topuklu açık ayakkabılar ile tamamladım.
Umarım kimono kombini beğenmişinizdir 💗

 

Kimono // Bershka
Jeans // Zara
White t-shirt // Primark
Shoes // Just Fab (online shop)
Necklace // Der-Liebling (Istanbul)

19 thoughts on “T H E K I M O N O

 1. Whats up! Perfect blog! I really like how you represented T H
  E K I M O N O – EsraElif. As being a I’ve revealed
  ideal write-up exactly about T H E K I M O N O
  – EsraElif! Events of scour are over presently.
  Locating, researcher! You’ve set up the responsibility.

  I wish I had put together this type of outstanding writing skills.
  I’m a student when i have a need to note a pile of
  newspaper constantly .
  Safeguarding that there are what are the web-sites just
  like it dissertation services review who gaining comments of distinct composition blogging products and services

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *