I love health

img_6004

Keep it healthier (and more affordable) using these tips to eat better with minimal! Two years ago I worked for Curves and I learned so much about health and workout exercises! So, I want to share some of my experiences.

  • I love bread! But since 1.5 year I don’t eat it anymore during my workweek. Did you know that bread is mostly made up of carbohydrates, 15 carbohydrates each bread! And I realized that bread don’t gives me fullness feeling. So, I eat 4 crackers, rice waffle or yoghurt in the morning at work.I love the yoghurt Alpro. The reason is 100% plant-based and rich in plant protein low in sugars and naturally lactose free & gluten free, a source of calcium, just like yogurt.When I am at home I love to make smoothie or to do traditional Turkish breakfast, with egg, turkish cheese, black and green olives and with a lot of bell pepper! For example check the pictures below.
  • We often snacks the advertised products and labeled as ‘healthy’ and also that ‘light’ products. I think this is really shocking because they are bursting with
    E-numbers and especially aspartame, known as a pure poison!
  • This snacks are not healthy, on the contrary it is full of sugar! For example, the E-numbers: E951 (as I said before this is aspartame  and it is carcinogenic, E621 (it gives very negative effect for your brain!) E471 ( it is an emulsifier and stabilizer that is used to make some foods. Several foods seems cannot be avoided from the use of E471 especially in baking process to make bread or anything, so you did not know from which animal it is) Fatty acids that are usually of plant origin, but there could in theory pork fat in it.  E120, (it is a red food coloring which is derived from insects. This ingredient can be found in a lot of food, red M&M, Fristi)

————–

  • Iki yıl önce severek spor hocalığı yaptım. Dört sene sonra bırakmak zorunda kaldım. Hem haftaortası belediye çalışmak hem haftasonu spor salonunda çalışmak haliyle insanı yoruyordu. Curves sayesinde çok bilgilendim ve bazen kurslarımız da oluyordu. Bende kısaca önemli ip uçları vermek istedim.
  • İlk olarak ekmek ile başlamak istiyorum. Yaklaşık 1.5 yıldan beri ekmek yememeye çalışıyorum. En azından ofise giderken ekmek yemiyorum. Peki neden diye soracaksınız. Çünkü ekmek bana hiç bir şekilde tokluk hissi vermiyor ve daha çok ıvır zıvır yiyorum. Bu yüzden sadece haftasonu  yiyorum. Bir tane ekmekte yaklaşık 15 gram karbonhidrat olduğunu biliyormuydunuz? Yani 4 dilim ekmek yediğinde 60 gram karbonhidrat almış oluyoruz. Ve bunu sadece ekmekten alıyoruz daha diğer yediklerimizi saymadan. Bu yüzden genelde sabah kahvaltımı haftaortası yoğurt (içinde meyve ve ceviz) ile yaparım. Veya ekmek yerine peynirle kraker yerim. Bu aralar en sık yediğim yoğurt ‘Alpro’ yoğurt’u. Tabiki her vücut farklı. Bazılarına yoğurt tokluk hissi vermez bazılarınada ekmek. Ekmek alırken  fırından alın. Genelde market’de satılan ekmeklerde çok katkı oluyor.
  • Çoğu zaman reklamlarda bu ürünlerde az yağ vardır az şeker vardır derler. Fakat en çok şeker o ürünlerdedir.
  • Peki ya E numaralar? Mesela E951 numarası yani Aspartam kimyasak bir maddedir ve içeriği aspartil-fenilalanin-1-metil ester formülünden oluşur. Normal çayımızda veya evde yaptığımız tatlılarda kullandığımız beyaz şekerden 200 kat daha fazla tatlandırıcıdır. Tüm bunların yanında aspartam kullanımının MS, parkinson, beyin tümörü, Alzheimer, lenf kanseri, lösemi, diyabet gibi bazı hastalıkları tetiklediği yada ağırlaştırıldığı iddia ediliyor.E471 numarası genelde bisküvi, tatlı, pastalarda kullanılan numaradır. Ve maalesef hangi hayvandan olduğu belirsizdir.

E120 numarasi. Asit adlı katkı maddesi, kaktüsleri mesken edinmiş bir böcek türünden elde ediliyor. Karmin böceği, kaktüs bitkisine kene gibi yapışarak hayatını sürdürür. Meksika’da bu iş için özel Karmin tarlaları kurulmakta, böcek ve larvaları üreticilerce toplanarak gıdalarımıza katılmak üzere toplanmakta…

Karmin böceğinin vücut ve yumurtalarından elde edilen ‘Karminik asit’in, Avrupa Birliği EC kod sistemindeki karşılığı E120.  Gıda endüstrisinin kırmızı renklendirici olarak kullandığı bu böceğin kanı, bedeni ve larvaları saf renklendirici (E120i) ve ham ekstrakt (E120ii) şeklinde pazarlanmakta. Bu numarayı genelde Fristi içeceklerde, M&M’de  ve kırmızı olan ürünlerde bulabilirsiniz.

img_4898

img_4899   img_4912

img_4914

img_4919

Favorite salad

What you need is one pomegranate, 200/300 grams spinach, Turkish bulgur or quinoa, olive oil and lemon. Cut the spinach into small pieces and add the bulgur with pomegranate or quinoa to the spinach. For more taste add olive oil and a lot of lemon! This is so delicious for lunch or quick dinner 🙂

You also can do it with tunafish or feta cheese and with a lot of bell pepper!

————-

Bu salata için 200/300 gram ıspanak, ince bulgur ve 1 tane nar lazım. Ispanağı doğrayın ve ıslatttığınız bulguru ve narı ekleyin. Bolca nar ekşisi ve limon ilave edin. Bu salata öğlen veya akşam yemeği için çok lezzetli! Nar’ın yerine beyaz peynir, kırmızı biber veya ton balığı ile de yiyebilirsiniz!

img_4907

img_4909

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *