C O M E B A C K T H E SALOPETTEDRESS

T H E S A L O P E T T E D R E S S

Did you know that the salopettedress is comeback from the seventies? It is a musthave this year! This one – which  I bought from the Instagram shop Seasoninstyle is a denim look and 100 % cotton. You can buy here lovely dresses! It is nice and fine during a hot day or vacation!

I combined with a handmade bag for a relaxed hippy look. My mother loves the make handmade things, like poncho, shawl & bags. My mother gives me so much inspiration! This one is my favorite because of the colors! There a so much variation on the salopette dresses, like midi, short and maxi. I am wearing the maxi variation.

The classic espadrille is back and it’s looking better than ever AND the shoes are so comfortable. You can walk all the day! Perfect classic shoes for the office.

———–

Çıkış noktası olan Bahçivan tulumları salopetler 1970’lerde kot kumaştan yapılmaktaydı.

Yıl 2017 ve salopetler geri döndü! Zaten kot kumaşlardan asla vazgeçmeyiz. Bu elbisede 100 % pamukdan yapıldığı için yaz günlerde tatilde çok rahatca giyinebileceğimiz bir elbise. 

Elbiseyi İnstagram üzerinden – Seasoninstyle –  dan aldım. Butiği ise Den Haag’da. Ayrıntıları İnstagram sayfalarından görebilirsiniz. Çok güzel elbiseler satıyorlar! Seasoninstyle meslektaşım işletiyor. 

Rahat bir ayakkabı ile güzel bir uyum olduğunu düşünüyorum. Biraz renk katmak içinde annemin ördüğü çantayla kombinledim. Annemin bu aralar yapmadığı becermediğini şey yok. Gerçekten tam bir ilham peresi diyebilirim.

Umarım kombini beğenmişinizdir!

Sevgiler,

Esra Elif!

Dress // Seasoninstyle  (https://www.instagram.com/seasonsinstyle/?hl=nl)
Shoes // Loavies (https://www.loavies.com/nl/loav90079-zwarte-flatform-sneakers.html)
Bag // Handmade
Jewelry // From Istanbul

13 thoughts on “C O M E B A C K T H E SALOPETTEDRESS

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *