BAYRAM OUTFIT

Eid Mubarak to everyone celebrating today!
I hope you had  a great first Bayram day with family and friends! This year Ramadan was started on the 6th June 2017 and today  25 June 2017 is the Ramadan (Bayram).
The Ramadan month is for fasting and praying. I really love the ramadan month because you are so much and much more spending time with family. I think it gives you more power & perfect month to forgive people. It is a month with much self discipline. Bu I think isn’t a characteristic, you have to learned and practice more. This year was harder to persist because of the long long days. But at the end you are so grateful that you fasting all the month…

I choose this year for the bayram midi jeans skirt and white blouse. I combined with high heels. The color of the shoes is similar to the buttons of my skirt. And I really love that combo!

I can wear this blouse on two sides. It is awesome to wear the front of this blouse at the back. Because it gives a nice V back décolleté. Combined the V back décolleté with necklaces. It gives another charme!

I hope you like this Bayram outfit!

I wish everyone a great day and a lovely week.

Esra Elif

————–

Herkesin bayramı mübarek olsun! Umarım sevdiklerinizle beraber güzel bir ilk Bayram günü geçirmişinizdir🎈Ramazan ayı bu sene çok çabuk geçdi. İnşallah seneye tekrar nasip olur🎈Telaşı ayrı güzel bitişi üzücü diyebilirim.

Bu sefer bayramda kot etek ve ipeksi gömlek ile kombinledim. Bu gömleği iki tür giyinebiliyorum. Önünü arkaya çevirip giydiğim zaman güzel bir sırt dekoltesi oluyor. Ve tabiki güzel bir aksesuar eksik olmaması lazım! Altına topuklu ayakkabı tercih ettim. Ayakkabının rengi eteğimdeki düğmelere güzel yakışıyor diye bu rengi  seçtim.

Umarım kombinlediğim bayram kiyafeti beğenmişinizdir 🎈

Sevgiler,
Esra Elif

 

Skirt // Esprit
Blouse // Zara
Shoes // H&M
Necklace // Primark

 

6 thoughts on “BAYRAM OUTFIT

    • Dank je wel Lodi! Was zeker een geslaagd feest met de familie. Persoonlijk vind ik de blouse met de V kant aan de voorkant ook mooier (achteraf gezien).

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *