ADDICTED TO DRESSES

Happy Saturday!

Addicted to dresses! Why am I so addicted to buy dresses?  As I said it before I love to wear femine, easy, classy and work chic.  As the spring and summer comes closer, I look around my closet and realise that I’ve been pretty much dresses that I can wear. This is one of my lovely dresses from Zara.

I bought this dress last year  and I am fell in love with the colors and the flower prints for a pretty

S P R I N G

look!

The trend of 2017 is flower & embroidered, so time to wear your lovely flower dresses and blouses.

I finished with a green bag and green shawl!  The midi-length allows someone like me who’s not overly-girly style but more carefree and effortless.

Have a lovely weekend!

———-

Herkese merhaba,

Sizdede elbise tutkusu varmı? Nerden bu tutku gerçekten bilmiyorum ama elbise giyinmeyi daha çok tercih ediyorum. Heleki bahar ve yaz yaklaştığında ifil ifil elbiseler çok hoş oluyor. Dolabıma baktığımda nekadar çok elbise aldığımı farkettim. Bu elbiseyi geçen sezon Zara’dan almıştım.  Renk uyumu ve çiçek deseni çok hoşuma gitmişti.  Bu senin modasıda çiçek deseni ve kanevçe deseni. O yüzden dolabınızdaki çiçekli kiyafetleri yine çıkartın derim!

Eskiden 12 yaşındayken kot pantolonlarda çiçekli kanevçe olurdu. Bu sene o modada geri döndü. Eskilerde ne varsa hep geri dönüyor! Elbiseyi yeşil çanta ve şal ile tamamladım. Altına ise rahat bir şekilde ofise giderken hafif topuklu ayakkabıyla kombinledim.

Herkese güzel bir cumartesi dilerim!

Dress // Zara
Shoes // Mango
Bag // Dune Londen
Shawl // From Istanbul
Denim jacket // H&M
Photography // Gerda Reerink

 

19 thoughts on “ADDICTED TO DRESSES

  1. I just love your style! Love everything anout it and the green ComplimenTs the whOle! Love it…leTs go shopping ??

  2. Prachtige jurk en schoenen Esra! Love flowers❤️ GRappig, geen idee of je me herkend hebt, maar wij hebben samengewerkt bij Curves ☺️

  3. Dank je wel Chantal! Die tas had ik bij TKMAXX gekocht. Er is een vestiging in Rotterdam. Daar kun je echt mooie tassen kopen!

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *