A R D E N N E N

Ardennen!

A weekend get away don’t have to be expensive always!

Why? Because you can book a bungalow and go with your family. It’s cheaper and of course more fun! We booked a bungalow and did our groceries before we went to Belgium. Just take your coffee and tea with you! 

Choosing where to walk in the Ardennes is not easy; there are so many wonderful areas to explore. But if you have never been to the Ardennes before, I would recommend Waterval Coo and Ninglinspo. It’s an excellent place to start with the beautiful area’s of Belgium. It’s a good place for people that loves to walk, like me!

It’s even nice for the children! If you are a naturelover you definitely  have to visit Ardennen! If you want a relax get away weekend then you have to visit Spa! Many many places to do a relax off S P A D A Y!

The second day we visit with the family the beautiful places Aywaille and Durbuy. 

Did you know that, Durbuy is known to be the smallest town in the world😄

Durbuy is a lovely place to drink or eat something. It’s a very small area! And I was really impressing how old the city is!

p.s. don’t forget to wear the right shoes

——–

Herkese merhaba!

Bazen haftasonu kaçamakları hiçde okadar pahalı olması gerek yok! Nedenmi?

Aileniz ile birlikte güzel birşey haftasonu kaçamağı yapabilirsiniz. Güzel bir yazlık ev kiralayın ve hepiniz bir ödeyin. Ayrıca ev için alışverişi gitmeden önce yapın!

Bende ailenle birlikte güzel bir haftasonu kaçamağı yaptım. Sanki bir an kendimi Karadeniz de gibi hissettim. Ardennen’ın doğası okadar güzel ki gidip görmeniz lazım.

İlk Waterval Coo ve Ninglinspoyu keşfettik. Tabiki her nekadar şelalesi Türkiye kadar olmasada görmeye değer bir yerdi. Burası fazla vaktinizi almıyor. Fotoğraf vs. biraz çevresindeki güzel yerleri çekdikden sonra biz Ninglinspoya geçtik. Buraya eğer giderseniz iyi bir ayakkabı giymeyi unutmayın. Çünkü ayakalarınız kesinlikle ıslanıyor! Buranın doğası da ayrı güzel di. Dereleri yeşillik vs. Eğer doğayı seviyorsanız muhakkak buraya gitmelisiniz!  Ikinci gün Aywaille ve Durbuy’u ziyaret ettik. Durbuy un dünyada en küçük kasaba olduğunu biliyormuydunuz? Burası daha çok yemek ve birşeyler içmek için güzel bir yer. Sokakları harika ve insan fotoğraf çekmekten hiç bıkmıyor. 

Umarım çekdiğim fotoğraf ları beğenmişinizdir.

Sevgiler, Esra Elif!

 

One thought on “A R D E N N E N

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *